Teknoloji ve Otizm

Teknoloji ve Otizm

       Teknoloji ve Otizm ; Otizm’li bir çocuğun ebeveyni olarak oğlumuzun  teknoloji ile olan bağı bebeklikten itibaren başladı. 3.5 yaşına kadar hiç bir şekilde konuşmuyor ve çok hırçındı. Oğlumuzun Otizmli olduğunu zor olsa da kabullendik. Hastane raporu ve daha sonrasında özel eğitim sürecimiz başladı. Yaptığımız araştırmalarda teknolojik aletlerin Otizm’i tetiklediği haberlerini gördük. Zor olsa da oğlumuzdan teknolojik aletleri uzak tutmaya çalıştık. Teknolojik aletlerden uzak kaldığı İlk hafta ”su” dedi ve dünyalar bizim oldu. Birkaç gün sonra ”mama” daha sonra ”ver” , ”baba” , ”anne” vs. dedi. Daha sonra 2 kelimeli cümleler kurmaya başladı. Şuan oğlumuz 6 yaşında 4-5 kelimelik cümleler kuruyor. Fakat teknolojik aletler her yerde ve dikkatini o  kadar çekiyor ki uzak tutmamız çok zor oluyor. Sizlere tavsiyemiz lütfen çocuklarınızdan Teknolojik aletleri uzak tutmaya özen gösterin.

 

 

Çok televizyon izleyen bebekler tehlikede!!!

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış, 2 yaşın altında uzun süre televizyon izleyen çocuklarda otizm benzeri belirtiler görülebildiğini bildirdi.

Yaramış, yaptığı açıklamada, günümüz koşullarında çocukların büyük çoğunluğunun uyanık olduğu dönemlerinin önemli kısmını televizyon karşısında geçirdiğini ve bu durumun onların ruhsal ve zihinsel gelişimlerinde bozukluklara neden olduğunu belirtti.

Küçük çocukların uzun süre televizyon karşısında kalmalarının özellikle de reklam ve müzik kliplerini sürekli izlemelerinin, çocuklarda otizm benzeri ağır gelişimsel geriliğe neden olabildiğini ifade eden Yaramış, uzun süre televizyon izleyen 2 yaşın altındaki çocukların dil gelişimi, sesli ve sessiz iletişimi, gülümseme gibi sosyal iletişimleri ile göz teması ve öğrenme kapasitelerinin yaşıtlarına göre daha geri olduğunu kaydetti.

Yaramış, otizmin, 2-3 yaşından önce belirti vermeye başlayan ve beyindeki kimyasal dengenin bozulmasına bağlı olduğu düşünülen yaygın gelişimsel bir bozukluk olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:”Televizyon izlemeyle otizm arasında nedensel bir ilişki bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış olsa da 3 yaş altında olan ve uzun süre televizyon izlettirilen çocuklarda otizm benzeri belirtiler görülmektedir. Bunlar genelde daha az göz teması kurar ve kucaklanmayı sevmezler. Dil gelişimi açısından kelime hazineleri zayıf ve konuşulanları anlamakta güçlük çekerler. Sosyal iletişimleri ve sosyal becerileri zayıftır. İnsanlara karşı ilgisiz ve kalabalık ortamlarda hoşlanmazlar. Yaşıtlarının oynadığı oyuncaklara karşı ilgi duymaz, el çırpma, sallanma, kuş gibi kanat çarpma, zıplama ve benzeri yinelenen anormal davranışlar gösterirler.”

Yaramış, bu nedenle ailelerin 2 yaşından önce çocuklarına kesinlikle televizyon izlettirmemeleri gerektiğini belirterek, “televizyonun bu yaştaki çocukların ruhsal ve bedensel gelişimlerini olumsuz etkilediği, dil gelişimlerini geciktirdiği, sosyal iletişim ve becerilerini bozduğu ile ilgili bir çok bilimsel çalışma ve gözleme dayalı deneyimler var. Bundan dolayıdır ki Amerikan Pediatri Akademisi önlem olarak 0-2 yaş çocuklarının televizyon ekranlarından uzak durmaları gerektiğini önemle vurguluyor. Kliniğimizde her ay bir iki çocukta bu rahatsızlığın olduğunu tespit ediyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir